Kotkas on maandunud põllul

Fokkern i luften GT GA

Sellist pealkirja kannab raamat mis ilmus 70 aastat peale põgenemist Baltikumist.
Septembris 1944 põgenes 30 000 inimest peamiselt Eestist ja Lätist, üle mere Rootsi. Rohkem kui 10 000 võeti vastu Gotlandi rannikul. Perekond Lepp jõudis pärale ja sai Rootsis uut elu alustada. Ema Salme ja tema kaks poega olid põgenenud kalapaadis ja randunud Spillersbodas Roslagenis. Isa Eduard Lepp põgenes pommilenukis ja maandus põllul Alvas, Hemse ligidal.
Kui venelased Eesti okupeerisid 1940, olid eestlased sunnitud alla andma. Kui hiljem sakslased 1941 sisse tungisid, vaadati neid kui vabastajaid. Eesti lendurid läksid saksa üksustesse ja jätkasid võitlust venelaste vastu. Nendest üks oli Eduard Lepp. Viibides missioonil, kasutas ta juhust suunata kurss Gotlandile ja ta maandus Ahlsteni talu põllul, Alvas 1 oktoobril 1944. Perekond ühines temaga hiljem ja nad kolisid Saltsjöbadenisse.

Eduardi kolme poja, Olavi, Eero ja Mati algatusel koos kirjaniku ja ajakirjaniku Lars Westmanniga, sai kirjutatud raamat Kotkast ja valmistatud mudel lennukist. Nüüd on mudel maandunud Rikard Ahlsteni talus ja saab hiljem omale koha Alva Koduloo muuseumi lähedusse (Alva Hembygdsmuseum) .

Tseremoonia toimub 29. septembril 2018 kell 13.00. Perekond Lepp on kinkinud mälestusmärgi Alva Hembygdsmuseumile.

2018. a. tähistab Eesti Vabariik 100. aasta juubelit iseseisvuse  väljakuulutamisest 24. veebruaaril 1918. Mälestusmärk on osa Eesti ajaloost Gotlandil. Läänivalitsus toetab projekti, mis tõstab esile osa meie lähiajaloost ja sündmustest Teises maailmasöjas, mis on otsustavalt mõjutanud Läänemere ümbrust.

Eesti aukonsul Gotlandil/Riina Noodapera

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s