Snart dags för val till representantskapet Sverigeesternas förbund

Bli medlem i REL och delta i att rösta fram dem som ska representera Gotland fyra år framåt i förbundet. Kan du estniska kan du även kandidera till representantskapet!
Läs mer nedan hur du ska gör. OBS sista dag att kandidera via länken nedan är 14 september! Presentation av kandidater görs på hemsidan och i Estniska dagbladet.
Röstningen äger rum 1-30 november.

Läs mer hur du går tillväga nedan och i bifogade dokument

Bli medlem i REL Sverigeesternas Förbund och kandidera!

Bli medlem i REL Sverigeesternas Förbund/REL Gotland, så kan du rösta på kommande fyra års företrädare för förbundets representantskap om 40 personer, och/eller kandidera själv till representantskapet. Det är viktigt att vi får representanter från hela Sverige. Gotland tillhör Östra distriktet och det är bra om vi har fler kandidater från vårt område som kan röstas in i representantskapet. Från Gotland har Riina Noodapera och Tarvo Tammeoks varit se senaste åren. Nya kandidater välkomnas till valet som kommer.
Läs mer nedan hur du gör.

 1. Bli medlem här (om du inte redan är medlem för 2018)
  http://sverigeesterna.se/astu-liikmeks/#swe
 2. Kandidera till representantskapet gör du här
  Saadikuks kandideerimiseks:
  – täida kandidaadi esitamiskiri SIIN
  – saada endast foto e-posti teel info@sverigeesterna.se.
  Esinduskogu saadikuks võib kandideerida iga REL liige ja REL liikmesorganisatsiooni liige, kes on valimiste viimasel hääletuspäeval vähemalt 18-aastane. Kandidaatide registreerimine on alanud ja kestab kuni 14. septembrini.

Kui sa soovid kandideerida, aga ei ole kindel kas sa oled REL või selle liikmesorganisatsiooni liige, võta palun ühendust REL bürooga info@sverigeesterna.se.

Det krävs (det är bra) att du talar estniska för att kandidera till representantskapet men inte för att vara medlem eller få rösta fram nya kandidater .
Röstningen äger rum 1. – 30 november

Är du medlem i REL/REL Gotland får du ett meddelande hur du gör för att rösta.

REL Esinduskogu
REL Esinduskogu on pika ajalooga demokraatlik institutsioon, mis on terve oma tegevuse vältel olnud Rootsi Eestlaste parlamendiks, kohaks kus Rootsis elavate eestlaste esindajad- saadikud saavad oma hääle kuuldavaks teha. Ajaloo vältel on fookus muutunud, tegeledes varem rootsieestlaste elukorralduse ja murega kodumaa saatuse pärast, nüüd on tähtsamaks muutunud eesti keele ja kultuuripärandi säilitamine, ühistegevuse edendamine ning ühiste kinnisvarade alalhoidmine Rootsis. Eestlaskond Rootsis on alati olnud kirev ja hästitoimiv ning sel on olnud mitmed keskorganisatsioonid. Tänaseks on nendest alles jäänud vaid REL, olles ühtlasi nii üksikliikmetega üleriiklik vabaühendus kui ka organisatsioonide liit.

REL Esinduskogu on ühtlasi ka REL-i kõrgeim juhtorgan, mille istungid toimuvad kord aastas aprillis üldjuhul Stockholmis. Nii on võimalus REL osakondade ja liikmesorganisatsioonide esindajatel ning teistel aktiivsetel eesti asja ajajatel üle Rootsi ka füüsiliselt kokku saada. Ühiselt arutatakse neid teemasid, mis vastaval ajahetkel on rootsieestlaskonnale olulised. Millised on need olulised küsimused sõltub saadikutest endist ja nendest huvigruppidest, keda nad esindavad. Saadikute reisikulud istungitele kompenseeritakse.

Tervitustega
Riina Noodapera /REL Gotland

Riina Noodapera
Nyhagsgatan 10
623 51 Hemse

Honorary Consul of Estonia, Gotland
Estlands honorärkonsulat på Gotland
+ 46 (0) 70 775 76 30

riina@noodapera.com
https://relgotland.wordpress.com

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s