Metsavendade näitus avatud/Utställningen om Skogsbröder invigd

Här kan du läsa på svenska om utställningen.

Näitus Eesti Metsavendadest Gotlandi kaitseväe muuseumis Tingstädes avati  11 juunil. Seda tehti koos kokkutulnud huvilistega Eesti lipu heiskamisega Eesti hümni saatel mälestamaks küüditamisi a. 1941.
Publik vid flaggceremoniFoto Noodapera
Peale lipu heiskamist pidas Riina Noodapera lühema ettekande koos piltidega oma perekonna saatusest seotud nii küüditamiste, metsavenna elu ja oma vanemate põgenemisega Rootsi sügisel 1944.
Publik metsavennad loengFoto Noodapera
Peale loengut mindi näituseruumi kus pakuti ”metsavennapäraseid” suupisteid ja jooke. (Röstitud musta leiba, kuivatatud jõhvikaid, päevalilleseemneid ja kasemahla/leedriõievett.) Saateks mängiti Metsavendade laule/Untsakate versioonis.
Gunnar Fardelin publik avamineFoto Gunnar Fardelin
metsavennad tilltuggFoto Noodapera
Näitus, mis asub kaitseväe muuseumi kolmandal korrusel annab ülevaate Eesti territooriumil toimunud relvastatud vastupanust Nõukogude võimule alates 1941-1953. Kui 1944. aasta sügisel Eesti territooriumil teistkordselt Nõukogude võim kehtestati, algas kohe relvastatud vastupanu. Usuti, et Lääneriikide abiga õnnestub pärast sõja lõppu taastada Eesti Vabariigi iseseisvus. Vabaduse nimel oli valmis võitlema rohkem kui 15 000 metsavenda.
Gunnar Fardelin 2Foto Gunnar Fardelin
Metsas elamine tähendas alalist muret toidu ja talvevarude hankimise pärast, pidevat varjamist jälitajate eest ning igatsust ja muret perekonnaliikmete pärast. Metsavendade vastupanu suruti maha 1950. aastatel, kuigi lahinguid nõukogude julgeolekuga toimus ka hiljem.
Näitus koosneb KGB poolt konfiskeeritud fotodest mis leiti metsavendade sugulaste kodudest 1950 aastatel. Näituse peategelased on vennad Johannes ja Arnold Lindermann koos oma 72-aastase ema Annaga.
Gunnar Fardelin 3Foto Gunnar Fardelin
Näitus on koopia Eesti Riigiarhiivi nätusest ”Metsavenna elu” kokkupandud Tiit Noormetsa poolt ja kujundatud Peeter Paasmäe poolt.
Näituselt saab kaasa võtta Eestit tutvustavaid broschüüre, kaarte ja muud huvitavat infot.

Täname Rootsi Eestlaste Liitu, Stockholmi Eesti Sursaatkonda, Gotlandi Eesti Seltsi, Gotlandi Eesti aukonsulaati, Gotlandi kaitseväemuuseumit, Studieförbundet Vuxenskolanit, Enno Klaari,  Veljo ja Vera Pärlit, Göran Hellströmi, Volmer Roaldit, Märt Hansot ja veel teisi lahkeid nimetatud ja nimetamata näituse Rootsi publikule kohandamise kuludude katmise toetajaid.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

En kommentar till Metsavendade näitus avatud/Utställningen om Skogsbröder invigd

  1. Ping: Skogsbröder | riinas

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s